Vedeli ste, že k pravidelnému servisu vozidla by nemala chýbať aj kontrola, prípadne nastavenie geometrie vozidla? Geometria kolies je totiž kľúčovým parametrom, bez ktorého nemôže vaše vozidlo správne jazdiť.

Správna geometria vozidla nie je luxus

Väčšina motoristov už základný pravidelný servis auta nezanedbáva, mnohí z nich však kontrolu a prípadné nastavenie geometrie nepovažujú za jeho súčasť. To je samozrejme chyba, ktorá viacero z nich môže stáť napríklad nerovnomerné opotrebenie pneumatík či vyššiu spotrebu. Starostlivosť o podvozok vozidla je preto mimoriadne dôležitá, keďže počas každodenných jázd je zavesenie kolies vystavené nemalému zaťaženiu, či už pri prejazde nerovností alebo výjazde na chodník. Pravidelná kontrola  (aspoň jedenkrát alebo ideálne dvakrát do roka) nie je žiaden luxus. A ak máte podozrenie na zlé nastavenie, mali by ste servis navštíviť okamžite. Vyhnete sa negatívnemu vplyvu na jazdné vlastnosti a bezpečnosť, ale aj zvýšenému opotrebeniu pneumatík.

Správna geometria = menšie opotrebenie a väčšia bezpečnosť

Ak chcete, aby vaše auto jazdilo rovno a pohotovo reagovalo na riadenie, musia byť jeho kolesá postavené zvislo k ceste a byť navzájom rovnobežné. Iba pri správnom nastavení odklonu aj zbiehavosti využívajú pneumatiky svoju maximálnu styčnú plochu na vozovku a zaisťujú tak bezpečné jazdné vlastnosti vášho auta.

Pri rozladenej geometri najviac trpia pneumatiky vozidla, ktoré sú nerovnomerne opotrebovávané. Kvôli neoptimálnej styčnej ploche pneumatík s vozovkou sa zvyšuje aj brzdná dráha vozidla, auto je pri brzdení ťažko ovládateľné, nestabilné a náchylné stáčať do šmyku. Okrem samotných pneumatík prichádza aj k opotrebovaniu pružín a tlmičov a zvyšuje sa aj spotreba vozidla. Pri najnovších modeloch áut je pri zlej geometrii problematické aj fungovanie elektronických asistenčných systémov, ktoré sú kalibrované na pre konkrétne nastavenie geometrie vozidla. Ak sa pri prevádzke tieto nastavenia nezhodujú, nefungujú tie systémy správne.

geometria kolies

Kedy je ten správny čas na geometriu kolies?

Indíciou rozladenej geometrie vozidla môže pre vás byť napríklad volant, ktorý nie pri jazde nie je rovno natočený, neschopnosť udržať priamy smer jazdy auta, ak auto ťahá doľava, alebo doprava, pískanie pneumatík v zákrute alebo búchanie v oblasti podvozku. Upozornenie na potrebu vykonania geometrie môže poskytnúť aj vizuálna kontrola pneumatík, ktorú by ste mali vykonávať aspoň pri ich sezónnej výmene. Ak sú opotrebované nerovnomerne je to jednoznačným dôkazom zle nastavenej geometrie. Nevhodnú zbiehavosť môžete rozoznať aj ak máte pocit, že riadenie reaguje ako „gumené“.

Nechajte si skontrolovať geometriu kolies vášho vozidla

Neriskuje vašu bezpečnosť ani bezpečnosť iných účastníkov cestnej premávky a objednajte sa na kontrolu geometrie do nášho servisu teraz za zvýhodnenú cenu od 55,00 €: https://begam.sk/kontakt/objednat-servis/