Niektorí vodiči zostávajú verní klasickým spaľovacím motorom na benzín alebo naftu, iní siahajú alebo aspoň premýšľajú o plne elektrických vozidlách. Veľkú skupinu však tvoria vodiči, ktorí chcú využívať výhody oboch technológií: mať autá s možnosťou pohodlného a rýchleho tankovania paliva na bežnej pumpe, ale zároveň jazdiť viac ekologicky a využívať viaceré výhody elektrického pohonu. Práve táto posledná skupina zákazníkov sa čoraz častejšie rozhoduje pre hybridné alebo plug-in hybridné autá.  

Záujem spotrebiteľov o hybridné autá v ostatných rokoch výrazne vzrástol. Podľa Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA) sa predaj hybridných elektrických vozidiel (HEV) v roku 2021 medziročne zvýšil o 60,5 %, čím v Európskej únii tento druh pohonu prvý raz predbehol predaj naftových motorov. V tom istom období zaznamenali ešte väčší rast plug-in hybridné elektrické vozidlá (PHEV) – ich registrácie sa v rovnakom období medziročne zvýšili o 70,7 %.

A ako sa darí hybridom na Slovensku?

Z modelu Hyundai Tucson, ktorý sa stal najpredávanejším SUV roku 2021 na Slovensku sa v minulom roku predalo s hybridným alebo plug-in hybridným pohon až 20%. Automobilka Hyundai sa v súčasnosti môže pochváliť najširšou ponukou elektrifikovaných pohonných jednotiek na trhu, vrátane hybridných aj plug-in hybridných SUV modelov. V roku 2021 spoločnosť v Európe predala 515 886 vozidiel, čo predstavuje medziročný nárast o 21,6 %. Z toho 72 509 ks tvorili vozidlá s nulovými emisiami, tzn. batériové elektrické vozidlá (BEV) a elektrické vozidlá s palivovými článkami (FCEV) – čo v Európe predstavuje 14,1-percentný podiel predaja. Najpredávanejším elektrifikovaným modelom Hyundai v Európe bol TUCSON Hybrid. Hyundai zaznamenal aj nárast predaja PHEV – medziročne o 52,6 % viac.

Hybrid ako najlepšia voľba?

V časoch, keď ceny palív vysoko rastú a ich zlacňovanie v budúcnosti je tiež otázne, a súčasne v dobe, keď si čoraz viac ľudí uvedomuje potrebu znižovania uhlíkovej stopy a produkcie CO2, sa javia hybridné vozidlá ako ideálna voľba pre všetkých milovníkov individuálnej dopravy.

Najväčšou výhodou elektrifikovaných vozidiel v porovnaní s tými s bežnými spaľovacími motormi je nižšia produkcia emisií, lepšia spotreba a často aj skvelá dynamika jazdy. V porovnaní s plne elektrickými autami, ktoré potrebujú pravidelné nabíjanie zo siete, však hybridy nie je potrebné nabíjať, resp. nabíjanie plug-in hybridov je pre ich menšiu batériu rýchlejšie a pohodlne riešiteľné aj z bežnej 230 V zásuvky doma. O tom, že elektrifikované verzie SUV oslovili aj slovenských zákazníkov svedčia aj tieto údaje: v roku 2021 mal každý piaty Tucson a každé ôsme Santa Fe predané na Slovensku hybridný alebo plug-in hybridný pohon.

Zdroj: Hyundai Motor Czech, s.r.o. – organizačná zložka Slovakia