Kontrola účinnosti bŕzd patrí k úkonom, ktoré by ste rozhodne nemali podceňovať. Ide o kľúčovú sústavu podieľajúcu sa na bezpečnosti auta. Brzdová sústava podlieha najväčšiemu opotrebovaniu a zároveň aj najmenšej pozornosti väčšiny vodičov, pričom je však pre jazdné vlastnosti vozidla aj bezpečnosť dôležitá.

Základnej kontrole účinnosti bŕzd na aute sa môžete povenovať aj vy sami, a to vtedy, keď budete mať zhodené vaše kolesá. Ak vyzerajú opotrebovanie, určite neodkladajte ich výmenu, pretože vás to v konečnom dôsledku môže stáť viac, ako len peniaze.

Kedy je potrebné vykonať kontrolu účinnosti bŕzd?

Vaše auto možno má bezproblémový a výkonný motor, no ak jeho výkon nemáte ako skrotiť, môžete si vyrobiť problém. Preto je dobré minimálne po zimnej sezóne skontrolovať stav všetkých bŕzd. Dlhodobé podceňovanie kontroly môže stáť posádku život.

Najväčšie opotrebovanie spôsobuje nevhodný štýl jazdy

Na opotrebovanie bŕzd má zo všetkých premenných najväčší vplyv predovšetkým jazdný štýl vodiča automobilu. Patríte medzi vodičov, ktorí milujú adrenalínovú jazdu a chcú byť za každú cenu na každej križovatke prví? Potom určite budete mať brzdy opotrebované omnoho viac.

kontrola brzd

Ďalšou z premenných, ktorá má na mechanické časti bŕzd vplyv je aj prostredie, v ktorom s vašim vozidlom jazdíte. Ak s autom jazdíte po väčšine v meste alebo v kopcoch, vaše brzdy podliehajú väčšiemu opotrebovaniu.

Rovnako sú viac zaťažované aj brzdy preťaženého vozidla trpiace nadmerným spôsobom. Zlý vplyv na brzdy má však aj to, ak jazdíte autom len občas. Vtedy na nich môže vznikať hrdza, ktorá znižuje ich účinnosť. Najlepšie je brzdy využívať spolu s brzdnou silou motora. Tak šetríte aj palivo, ale najmä si predlžujete životnosť platničiek a kotúčov.

Nepodceňujte prevenciu a objednajte sa do servisu

Každé vozidlo by malo mať raz za čas brzdy skontrolované aj vodičom vozidla. Vo všeobecnosti platí, že brzdy by mali byť kontrolované aspoň dvakrát za rok. Potrebné je však myslieť aj na podrobnú kontrolu a aspoň raz do roka pri výmene pneumatík nechať brzdy overiť vyškoleným mechanikom. Najlepšie je takúto kontrolu urobiť po zimnej sezóne. Objednajte sa do nášho servisu, kde vám náš vyškolený a kvalifikovaný personál brzdy skontroluje len za 20,00 € a prípadne vymení poškodené komponenty.