Vedeli ste, že riziko nehody v noci je oveľa vyššie než počas dňa? V aktuálnom ročnom období, kedy sa stmieva už skôr počas dňa, je preto o to významnejšie „vidieť a byť videný“. V prípade motoristov myslíme samozrejme osvetlenie vozidla a s ním spojené správne nastavenie svetiel.

Správne nastavenie svetiel je nevyhnutné nielen pre vodiča vozidla, ale aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Nastavenie svetiel nie je nutné vykonávať často. Zvlášť pri nových vozidlách je len malá pravdepodobnosť, že sa ním vôbec budete musieť zaoberať. Ak ste však majiteľom staršieho vozidla, je dobré pred ďalšou jazdou zbystriť pozornosť a pár minút kontrole svetiel skutočne obetovať.

Máte svetlá v poriadku?

Aj bez výraznejších technických znalostí dokážete rozpoznať prípadné poškodenia auta, pohľadom skontrolovať pneumatiky, či dokonca preveriť funkčnosť vonkajšieho osvetlenia. Pri zapnutí parkovacích svetiel a varovnej funkcie smeroviek dokážete ľahko skontrolovať svetlá. Ďialkové a stretávacie svetlá môžete skontrolovať, ak auto postavíte ku bledej stene, prípadne aj priebežne pri státí v križovatke. Brzdové svetlá môžete skontrolovať jednoduchým zacúvaním k stene. Keď následne stúpite na brzdový pedál, v spätných zrkadlách uvidíte, či len jedno brzdové svetlo alebo všetky.

Výškové nastavenie svetiel

K správnemu osvetleniu vášho vozidla patrí aj výškové nastavenie svetlometov. Blikajú na vás neustále vodiči oproti idúcich áut? Problémom možno nie je ich arogancia, ale vaše vysoko svietiace svetlá, ktoré ich oslepujú. To sa vám môže vypomstiť najmä za tmy, keď vám vstúpi do cesty chodec v tmavom oblečení.

Objednajte sa na kontrolu

Pri nastavovaní svetlometov vám odporúčame navštíviť náš servis, a to nielen pred pravidelnou technickou kontrolou. Prevedieme kontrolu správnej funkcie svetlometov, ale aj ich správne nastavíme. Chybné žiarovky vám naši pracovníci samozrejme vymenia. Nenechávajte kontrolu nastavenia svetiel na poslednú chvíľu a objednajte si ju práve u nás. Preto sa na zvýhodnenú kontrolu účinnosti osvetlenia a nastavenie svetiel za 18,00 € objednajte online tu.