Je lepšie požičať si alebo si vziať lízing? Prezrite si rôzne druhy financovania.

Kúpa vozidla je finančný náklad, ktorý dokáže váš rodinný rozpočet zaťažiť na niekoľko rokov vopred. Je teda na mieste sa najskôr zamyslieť nad tým, či auto nutne potrebujete. Mnohokrát sa dá vozidlo zdieľať medzi jednotlivými členmi v rodine. Ak auto skutočne potrebujete, potom je potrebné vybrať ten správny spôsob financovania jeho kúpy.

Auto nemusíte vždy kupovať len za „hotovosť“. Jeho majiteľom sa môžete stať po doplatení splátok dohodnutej pôžičky alebo si ho len dlhodobo prenajať. Jednotlivé možnosti a ich hlavné výhody a nevýhody sa dozviete v našom článku.

1. Bežný či účelový úver na kúpu vozidla

Či už si vyberiete bežný spotrebiteľský úver, alebo účelový úver na auto, budete splácať vopred dohodnuté splátky. Tieto úvery ponúka väčšina slovenských bankových inštitúcií a väčšinou nie je potrebné mať vopred ani pripravenú časť ceny auta.

Účelový úver na auto môže znamenať, že získate nižšie úrokové sadzby, ale zasa musíte vydokladovať, na čo ste peniaze skutočne použili. Ide o zásadný rozdiel oproti bežnému úveru, pri ktorom môžete peniaze použiť na čokoľvek a účel ich vynaloženia dokladať nemusíte. Majiteľom vozidla sa stávate ihneď v oboch týchto prípadoch. Počas splácania aj po ňom si však sami hradíte všetky prevádzkové náklady, opravy a aj poistenie.

Výhody

  • Majiteľom vozidla sa stávate hneď pri nákupe.
  • Môžete ho požičiavať, komu chcete, alebo ho kedykoľvek predať.
  • Môžete si vybrať, u ktorej spoločnosti auto poistíte.

Nevýhody

  • Počas splácania aj po jeho uplynutí si hradíte všetky výdavky spojené s prevádzkou, údržbou a tiež opravy či poistenie.

2. Financovanie prostredníctvom lízingu

Finančný lízing je vlastne prenájom auta s následnou kúpou. Pokiaľ si nové auto zaobstaráte formou lízingu, je potrebné mať najskôr pripravenú časť ceny vozidla, ktorú uhradíte vopred. Tej sa hovorí aj akontácia a ide o prvú navýšenú splátku, ktorá sa udáva v percentách ceny kupovaného automobilu. Štandardne býva vo výške 25% hodnoty ceny vozidla, ale môže byť aj nižšia či vyššia.

Potom pravidelne splácate vopred dohodnuté splátky. Po túto dobu nie ste skutočným majiteľom vozidla. Tým sa stávate až po doplatení vopred dohodnutej istiny (sumy, ktorú ste si požičali), úrokov a prípadne ďalších zmluvných poplatkov spojených s lízingom.

Počas splácania si všetku prevádzku a opravy hradíte sami. Samostatne si ale nemusíte platiť poistenie, pretože je súčasťou lízingových splátok. Finančný lízing môžete využiť na kúpu nového i jazdeného vozidla z bazáru. Pri ojazdených vozidlách to však nie je veľmi častý spôsob financovania.

Výhody

  • Po doplatení splátok je auto vaše.
  • Nemusíte dojednávať poistenie vozidla, nakoľko je už zahrnuté v mesačných splátkach.

Nevýhody

  • Musíte mať peniaze vopred na zaplatenie akontácie.
  • Počas splácanie lízing nie ste majiteľom vozidla (nemôžete ho predať bez súhlasu).
  • Vlastníkom je spoločnosť, ktorá nákup auta financuje.
  • Riadiť vozidlo môžu len osoby určené v zmluve.
  • Nemôžete si vybrať, kde auto poistíte.

3. Operatívny lízing

Ide o čoraz častejšie využívanú možnosť, ktorá ľuďom dáva väčšiu flexibilitu. Hodí sa vo chvíli, keď viete, že auto budete využívať len niekoľko rokov a nepotrebujete byť jeho vlastníkom. O prevádzku takéhoto vozidla sa stará financujúca spoločnosť a vy jej za to platíte vopred dohodnuté splátky. Väčšinou nemusíte mať pripravenú čiastku na zaplatenie akontácie, niekedy však treba zaplatiť jednorazový poplatok.

Počas splácania ani po jej skončení nie ste majiteľom vozidla. Po vypršaní zmluvy vozidlo vraciate financujúcej spoločnosti, ktorá ho stále vlastní. Počas splácania hradí všetku prevádzku, opravy a poistenie leasingová spoločnosť. Pozor si ale dajte na rozsah ponúkaných služieb – vždy záleží na tom, čo je v zmluve a čo platíte v mesačnej splátke. Sami si potom hradíte pohonné hmoty. Zmluva tiež spravidla určuje, koľko kilometrov môžete ročne autom prejsť, a ich prekročenie je spoplatnené vopred dohodnutou čiastkou.

Pokiaľ sa automobil stane nepojazdným, dostávate obvykle náhradné vozidlo. Na operatívny lízing dostanete nové či zánovné auto. Operatívny lízing sa oplatí aj vtedy, ak túžite vyskúšať vozidlá, ktoré by inak boli mimo vašich finančných možností.

Výhody

  • Poistenie a opravy vozidla sú obsiahnuté v mesačných splátkach.
  • V prípade nepojazdnosti obvykle dostanete iné vozidlo.
  • Väčšinou nepotrebujete peniaze na akontáciu.

Nevýhody

  • Nie ste a ani po skončení zmluvy nebudete majiteľom vozidla.
  • Vlastníkom je spoločnosť, ktorá nákup auta financuje.
  • Vyššie mesačné splátky sú cenou za „bezstarostnosť“.
  • V prípade prekročenia počtu najazdených kilometrov za rok budete doplácať.
  • Riadiť vozidlo môžu len osoby určené v zmluve.
  • Pri vrátení môžete platiť za nadmerné opotrebenie.

Ako kúpu auta teda financovať?

Každému vyhovuje niečo iné. Mnoho ľudí chce auto vlastniť, pretože s ním môžu nakladať, ako práve potrebujú. Požičiavanie aj predaj potom nie sú problémom. Zároveň sa ale treba o auto starať, mať k dispozícii spoľahlivého mechanika alebo autorizovaný servis a každý rok riešiť poistenie.

Pokiaľ chcete mať s autom samotným čo najmenej práce, bude pre vás výhodný operatívny lízing, kde za vás všetko vyrieši lízingová spoločnosť. Odpadajú teda starosti s údržbou a nebudete musieť riešiť ani poistenie a iné záležitosti.

Ďalšou možnosťou je potom účelový úver na auto alebo finančný lízing. S nimi sa môžete dostať na lepšie podmienky financovania ako pri bežnom spotrebiteľskom úvere. Vždy je ale dôležité si všetko dopredu poriadne prepočítať, aby bola pre vás ponuka čo najviac výhodná. V prípade finančného lízingu sú povinnosti spojené s prevádzkovaním vozidla rozložené medzi finančnou inštitúciou a samotným užívateľom vozidla.

Podľa čoho sa pri kúpe rozhodovať?

  1. Najskôr si premyslite, či auto skutočne potrebujete.
  2. Ďalej zvážte finančný dopad prevádzky vozidla na rodinný rozpočet.
  3. Spôsob obstarania vozidla zvoľte podľa svojej finančnej situácie a plánov do budúcnosti.

Radšej by ste financie prebrali osobne alebo po telefóne?

 Dohodnite si schôdzku s našimi predajcami vozidiel, ktorý vám všetky možnosti priblížia ešte viac.