Hudba nás ovplyvňuje pri každodenných činnostiach ako šport, práca, cestovanie, no takisto aj šoférovanie vozidla. Je vernou spoločníčkou našich ciest, ktorá má však oveľa väčší vplyv na správanie za volantom, než by sme si možno mysleli. Zatiaľ čo si mnohí šoféri vychutnávajú obľúbené melódie a hudobné žánre, málokto si uvedomuje, že hudba môže mať výrazný dopad na naše správanie na cestách. V tomto článku sa pozrieme na to, ako hudba ovplyvňuje naše správanie a prečo by sme mali byť ostražití pri jej výbere.

Rytmy v takte s plynom

To, že výber hudobného žánru môže mať vplyv na náš štýl jazdy, potvrdzujú viaceré štúdie. Rýchla a živá hudba môže podporovať rýchlu a agresívnu jazdu, zatiaľ čo pokojné melódie môžu mať upokojujúci efekt a podnecovať konzervatívnejšiu jazdu. Obzvlášť nebezpečné je, ak sa rytmus skladby začne prejavovať v prudkom zrýchlení alebo neprimeranom brzdení. Agresívne zvuky alebo skladby so silnými emocionálnymi nábojmi môžu viesť k zvýšenej iritácii alebo stresu za volantom. V extrémnych prípadoch môže príliš intenzívna hudba zakryť zvukové signály iných vozidiel. Naopak, príjemné a relaxačné melódie môžu pomôcť znížiť úroveň napätia a zlepšiť celkovú náladu vodiča.

Najlepší výber pre bezpečné cestovanie

Viaceré štúdie preukázali, že pre bezpečnú jazdu v aute je najlepšie prehrávať hudbu s tempom rovnako rýchlym ako tlkot ľudského srdca. Teda asi 60 až 80 úderov za minútu. Rýchlejšie tempo vplýva na srdcovú činnosť, zdvíha tep a tiež krvný tlak, a to predovšetkým vtedy, keď je taká hudba pustená nahlas. Skladby s týmto tempom odvádzajú vodičovu pozornosť od cesty a vedú k tomu, že sa vodič snaží prispôsobiť rýchlosť jazdy tak, aby ladila s rýchlosťou prehrávanej piesne. Aké hudobné tóny by mali vodiči zvoliť, aby sa cítili na ceste pohodlne a bezpečne? Klasická hudba, inštrumentálne skladby a pop môžu byť dobrým výberom, pretože neobsahujú silné emocionálne výkyvy, ale viaceré štúdie tiež okrem spomínaných žánrov odporúčajú počúvať aj Indie. Indie predstavuje variáciu rockovej a popovej hudby, no nemá výrazný rytmus.

Majte však na pamäti, že hudba je len jedným z mnohých dielikov, ktoré vplývajú na bezpečnosť vašej jazdy, a preto nezabúdajte byť ostražitý a sústredený na cestu, nech už z rádia hrá akákoľvek melódia.