Keď sa povie najdôležitejšia prevádzková kvapalina v automobiloch, mnohí si predstavia palivo či chladiacu kvapalinu, no napriek tomu najpodstatnejšou kvapalinou vo vozidle je práve tá brzdová. Prečo je ale brzdová kvapalina taká dôležitá a čo vám hrozí pri možnom zanedbaní výmenných intervalov?

Zamýšľali ste sa nad tým, aké by to bolo, keby vaše auto bolo obratné a rýchle, ale napriek tomu by nebolo schopné zabrzdiť? Pre vašu bezpečnosť je správne fungujúci brzdový systém nevyhnutnou súčasťou vozidla. Podstatnú úlohu v ňom zohráva brzdová kvapalina, ktorá sa stará o prenos brzdnej sily od stlačenia pedálu k jednotlivým súčastiam – bubnom a kotúčom. Všetky autá sú už vybavené aj posilňovačom bŕzd, čo znamená, že odpor stláčania neprekonávame pri brzdení my, ale posilňovač. My brzdenie iba korigujeme.

Z čoho je brzdová kvapalina zložená?

Najpodstatnejšou vlastnosťou brzdovej kvapaliny je odolnosť voči vysokým teplotám a s tým spojený čo najvyšší bod varu. Pri brzdení sa absorbuje kinetická energia do brzdových častí a mení sa tak na teplo, ktoré ju neustále zohrieva. Veľkou hrozbou je to, že by sa vďaka tomu začala „variť“ a v systéme by sa hromadili plyny, ktoré by brzdný účinok výrazne znižovali. Brzdová kvapalina v aute je zložená aj z látky zabraňujúcich korózii kovových častí, akými sú napríklad potrubia. Kvapaliny rozdeľujeme do dvoch skupín – pre vozidlá s ABS a pre vozidlá bez ABS. Autá bez ABS by mali používať kvapalinu na báze silikónu. Väčšina aj jazdených áut na dnešných cestách je však už vybavená aj systémom ABS a obsahuje teda brzdovú kvapalinu na báze glykolu.

Kedy je potrebné brzdovú kvapalinu vymeniť?

Hladinu brzdovej kvapaliny viete skontrolovať aj vy voľným okom po otvorení kapoty. Brzdovú kvapalinu nájdete v priehľadnej nádobe, ktorej viečko je označené symbolom. V prípade, že vozidlo používate denne by ste jej výmenu mali absolvovať každé dva roky. Pokiaľ jazdíte pomenej, mali by ste ju vymeniť aspoň po štyroch rokoch. Je to najmä z toho dôvodu, že používaním a neustálym zahrievaním kvapalina stráca svoje vlastnosti a prichádza tiež k jej postupnému prevzdušňovaniu. Výmenu brzdovej kvapaliny by ste mali vždy nechať na odborníkov, ktorí ju vykonajú nielen profesionálne, ale vedia tiež, ktorý z typov kvapaliny vaše vozidlo potrebuje. Ak sa ju aj napriek odporúčaniam rozhodnete vymeniť v domácom prostredí, odporúčame vám s ňou narábať mimoriadne opatrne, pretože je toxická. Starú kvapalinu nezabudnite správne zlikvidovať.

Akú brzdovú kvapalinu zvoliť?

Pri výmene brzdovej kvapaliny je najideálnejšie zistiť jej presný typ v manuáli vášho auta, kde musí byť uvedená konkrétna kvapalina pre vašu brzdovú sústavu. Ak manuál nemáte, alebo ho neviete nájsť, nemusíte sa báť. Naši mechanici dokážu prístrojom zistiť typ kvapaliny, ktorý vo vašom vozidle pred výmenou bol.

Objednajte sa jej výmenu už dnes.

Doprajte si pocit bezpečia na cestách a objednajte sa do nášho autorizovaného servisu na výmenu brzdovej kvapaliny už dnes jednoduchým vyplnením formulára nižšie. Tešíme sa na vašu návštevu.