Hyundai Motor oznámil spustenie výroby úplne nového modelu KONA Electric vo svojom závode Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) so sídlom v Českej republike. Počas prvého roka produkcie má HMMC v pláne vyrobiť viac ako 20 000 kusov vozidiel KONA Electric.

Druhá generácia modelu KONA Electric ponúka pokročilé bezpečnostné a komfortné prvky a špičkový dojazd. Nová KONA bola od začiatku vyvíjaná najskôr ako elektromobil a od nej sa až následne odvíjali jej benzínové a hybridné varianty. Hyundai v marci 2022 oznámil zrýchlenie svojej elektrifikačnej stratégie, vďaka ktorej prinesie na trh do roku 2030 jedenásť nových elektromobilov Hyundai.

Určené pre európsky trh

Hyundai naďalej preukazuje oddanosť svojim zákazníkom v celej Európe. V roku 2020 sa prvá generácia KONA Electric stala prvým elektrickým vozidlom Hyundai vyrábaným v Európe. Strategické rozhodnutie doplniť dodávky elektrickej KONY vyrábanej v závode Ulsan v Južnej Kórei výrobou v Českej republike výrazne skrátilo dodacie lehoty vozidiel pre zákazníkov v Európe. Druhá generácia KONA Electric pokračuje v tejto stratégii, aby lepšie slúžila európskemu trhu – je vyrobená v Európe, pre Európu.

Okrem toho mali odborníci z HMMC významné slovo aj pri vývoji nového modelu pre Európu, počnúc prípravou počiatočných náčrtov. Tento nový vývojový proces im umožnil nielen formovať charakter a parametre úplne nového KONA Electric, ale aj zohľadniť špecifiká výroby v skoršom štádiu.

Hyundai považuje Európu za kľúčový trh, čo sa odráža v našej oddanosti našim zákazníkom na celom kontinente. To je dôvod, prečo vyrábame viac ako 70 percent našich modelov – navrhnutých s ohľadom na európskych zákazníkov – v Európe. V reakcii na rastúci dopyt po našich elektrických vozidlách v regióne a so zameraním na skrátené dodacie lehoty podčiarkuje výroba jedného z našich najvýznamnejších elektromobilov v Európe význam európskeho trhu pre Hyundai,“ povedal Michael Cole, Prezident a generálny riaditeľ Hyundai Motor Europe.

Výroba v Českej republike

HMMC očakáva, že KONA Electric bude do konca roka 2023 predstavovať až 15 percent celkovej výroby závodu, čiastočne vďaka tomu, že elektrické vozidlo od HMMC bude dodávané do ďalších mimoeurópskych krajín. Do konca tohto roka má byť vyrobených 21-tisíc áut novej generácie modelu KONA Electric, ďalších 50-tisíc sa vyrobí budúci rok.

KONA Electric sa teraz bude vyrábať v HMMC aj vo verzii s pravostranným riadením pre Spojené kráľovstvo, Írsko a Cyprus. Nové destinácie pre elektrický model budú tiež zahŕňať Turecko a Izrael, ako aj ostrovy Reunion a Guadalupe.

Český závod bude naďalej vyrábať dve verzie KONA Electric s rôznymi kapacitami batérií, pričom obe ponúkajú vyšší výkon a dojazd ako ich predchodcovia. Akumulátor KONA Electric s kapacitou 65,4 kWh je vybavený elektromotorom s výkonom 160 kW a ponúka najlepší dojazd vo svojej triede – až 514 km (WLTP). Základná verzia bude mať batériu s kapacitou 48,4 kWh a elektromotor s výkonom 114,6 kW, čo zabezpečí dojazd 377 km (WLTP).

Batériové články KONA Electric sa vyrábajú v závode LG Energy Solution vo Wroclawi v Poľsku. Batérie sa potom montujú do svojej finálnej podoby v rovnakom závode HMMC, ktorý do konca roka 2021 vyrábal manuálne prevodovky.

Vytváranie čistej mobility

Európsky a svetový dopyt po elektrických vozidlách rastie rýchlejšie, ako sa očakávalo v prognózach trhu. To sa odráža aj vo výrobe v českom závode. Podiel hybridov, plug-in hybridov a elektrických vozidiel na výrobe v HMMC je tento rok viac ako 40 percent a neustále rastie. Od roku 2035 bude Hyundai v Európe ponúkať len vozidlá s nulovými lokálnymi emisiami. V súlade s prechodom na čistú mobilitu sa bude portfólio čisto elektrických modelov vyrábaných v HMMC v nasledujúcich rokoch naďalej rozširovať.